ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15154065
*
nr 1515 4065
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad, Monogramsignerad, -73,60x67 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 januari 2023
kl 19:28:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/1 22:29:38
1
700 kr
16/1 14:46:18
2
800 kr
16/1 19:23:38
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9116 Pigtittare
björkrotsfanér, bredd, 44. Djup: 25 cm, höjd: 76 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:26
-
9048 Spegel
1930-tal, diameter: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:35
-
9039 Spegel
85x54cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:33
-
9127 Spegel
blyglas, grön dekor, 95x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:51
-
9038 Spegel
Empirestil, 85x36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:16
-
9040 Spegel
Fasettslipat glas, guldbemålad. Höjd: 87 cm, bredd..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:53
*
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
nr 1515 4065
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad, Monogramsignerad, -73,60x67 cm
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 januari 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/1 22:29:38 | 1 | 700 kr |
16/1 14:46:18 | 2 | 800 kr |
16/1 19:23:38 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9116 Pigtittare
björkrotsfanér, bredd, 44. Djup: 25 cm, höjd: 76 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:26 -
9048 Spegel
1930-tal, diameter: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:35 -
9039 Spegel
85x54cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:33
-
9127 Spegel
blyglas, grön dekor, 95x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:51 -
9038 Spegel
Empirestil, 85x36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:16 -
9040 Spegel
Fasettslipat glas, guldbemålad. Höjd: 87 cm, bredd..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:53